Czynne codziennie

 od 10:00 do 20:00

Kup bilet

Skarby Karkonoszy

glif

Duch Gór wypełnił wnętrza gór oraz dolin najcudowniejszymi skarbami. Chciał być jednak pewien, że nic złego nie stanie się z tymi cudownymi złożami, dlatego wyznaczył dwanaście najodważniejszych oraz najsilniejszych karkonoskich skrzatów do pilnowania tego, co ziemia skrywa najcenniejszego.

Skrzat Dalebor z długą siwą brodą strzeże magicznych ametystów, które chronią nas przed konfliktami i kłótniami.

Mały, ale niezwykle zwinny, Częstogój pielęgnuje wielobarwne agaty. Kamienie te mają ogromną moc. Dzięki nim niejeden gospodarz mógł ustrzec swoje domostwo i gospodarstwo przed burzami, ulewami i wichurami.

Skrzat Jarostryj starannie umieszcza w szczelinach fluoryty świecące w ciemności oraz przynoszące ukojenie w bólu.

Odważny Rasław jest odpowiedzialny za kamienie wojowników – hematyty. 

Figlarny skrzat o imieniu Więcerad rozrzuca po karkonoskich szlakach i ścieżkach złoto głupców, czyli mieniące się w słońcu piryty. Miejcie się jednak na baczności, gdyż niektóre z okazów faktycznie zawierają w sobie ten drogocenny kruszec!

Luboradz, niezwykle sympatyczny i miły skrzat, nieustannie czyści kwarce różowe zwane kamieniami miłości.

Natomiast nad gwarantującymi bogactwo cytrynami pieczę sprawuje niezwykle roztropny Małomir.

 
 
glif

Skrzat Jutrowuj dba o granaty, dzięki którym wielu ich posiadaczy odnalazło w sobie odwagę do spełnienia najskrytszych marzeń.

Żyrosław, będący najstarszym ze skrzatów, musi pilnować niezwykle cennych kamieni – kryształów górskich. To właśnie między innymi dzięki nim Duch Gór może się teleportować.

Pozostałe skrzaty, a mianowicie Dobrogost, Pokrzacznik oraz Wylewnik, strzegą pozostałych skarbów. Bez wytchnienia – dzień i noc – czuwają nad jaskiniami, grotami, wyrobiskami, zboczami gór, korytami rzek, aby wspaniałe minerały i surowce nie dostały się w niepowołane ręce. Sumiennie polerują piękne kryształy, obmywają źródlaną wodą skały i pielęgnują drogocenne samorodki.

Do tej pory uważni turyści przemierzający górskie szlaki mogą na swojej drodze ujrzeć uciekającego w popłochu leśnego skrzata dzierżącego w dłoni mieniącą się bryłkę karkonoskiego skarbu...

Więcej legend poznasz w muzeum Karkonoskie Tajemnice!

Pozostałe legendy