Czynne codziennie

 od 10:00 do 20:00

Kup bilet

O tym, jak Duch Gór staje w szranki z Władcą Tatr

glif

Pewnego razu Ducha Gór doszły słuchy, że Władca Tatr przechwala się, że jego królestwo jest najpiękniejsze w całym kraju. 

Słowa te dotknęły Rzepióra, albowiem uważał on, że to jego włości są najpiękniejszej urody i najbogatsze w rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Spór ten stał się tak zażarty, że władcy zaczęli jawnie ze sobą konkurować.

– Patrz, marny Liczyrzepo! – rzekł Władca Tatr. – Tylko w moich Tatrach po zboczach skaczą kozice.

Gdy wypowiedział te słowa, w górach aż zaroiło się od tych zwinnych i szybkich zwierząt.

Słysząc te słowa, Duch Gór odparł:
– Czym są te twoje kozice wobec moich podniebnych braci...

 
 
glif

Zadumał się chwilę, wykonał energiczny ruch kosturem i wokół niego pojawiło się kilkaset wirujących na niebie bielików!

– Nie bądź śmieszny, ty Rzepoliczu, i spójrz na moje norniki śnieżne. Są to bardzo rzadkie gryzonie i występują tylko w Tatrach.

– Eee tam, ty i te twoje myszy. Jak to ma być wspaniały okaz zwierzęcia, to spójrz na moje rośliny.

Ponownie Karkonosz wykonał ruch kosturem i Władca Tatr ujrzał niebieską goryczkę trojeściową, wspaniałej urody żółciutki pierwiosnek wyniosły i posiadające krwistoczerwone owoce liczydło górskie.

W odpowiedzi u stóp Władcy Tatr rozkwitła bialuteńka warzucha tatrzańska, rzadko spotykana na świecie ostróżka tatrzańska oraz pięciopłatkowa skalnica tatrzańska.

Ta zażarta licytacja trwała jeszcze dobrych kilka godzin. Żaden z władców nie chciał ustąpić i przyznać racji drugiemu. Konsekwencją tego zajścia jest jedynie to, że zarówno Karkonosze, jak i Tatry wzbogaciły się o bardzo rzadko spotykane gatunki roślin i zwierząt. A która górska kraina jest piękniejsza? No cóż... Ten spór nie został rozstrzygnięty.

Więcej legend poznasz w muzeum Karkonoskie Tajemnice!

Pozostałe legendy